
Próbowaliście kiedyś przygotować białą kiełbasę w sposób inny niż pieczoną z dodatkiem cebuli, w żurku lub zanurzoną w sosie chrzanowym?
Jeśli nie, to będziecie mieli okazję spróbować :),
Dziś pomysł na oryginalną i bardzo smaczną zapiekankę. Najlepszą chyba na drugi dzień, odgrzaną w taki sposób, by makaron mocno się przypiekł i przyjemnie chrupał. A by chrupał nie możecie sobie szczędzić parmezanu i to on, obok kiełbasy oczywiście, jest tu drugim, najważniejszym składnikiem. Trzecim jest wino i raczej nie radziłabym z niego rezygnować, ale pamiętajcie, by całkowicie odparować go z patelni.
No to jak? Zainteresowani? :)

Składniki:
* 350 g makaronu rigatoni
* 500 g dobrej jakości, surowej białej kiełbasy
* 1 duża cebula
* 4 średniej wielkości marchewki
* 3 ząbki czosnku
* 1 puszka krojonych pomidorów z ziołami
* 200 ml pulpy pomidorowej (z kartonu)
* 1/2 szklanki czerwonego wina (użyłam półsłodkiego)
* 100 g mozzarelli
* 1/2 łyżeczki suszonego oregano
* 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
* 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
* 1/3 łyżeczki ostrej papryki (lub odrobinę więcej - w zależności od preferencji)
* 1 łyżeczka cukru
* 100 ml wody
* 50-70 g tartego parmezanu
* 3 łyżki oliwy
* sól do smaku
Pokrojoną w drobną kostkę cebulę, startą na grubych oczkach tarki marchew oraz drobno posiekany czosnek podsmażamy na 2 łyżkach oliwy przez około 10 minut.
Kiedy warzywa będą miękkie zdejmujemy je z patelni, dodajemy trzecią łyżkę oliwy i pozbawioną błonki kiełbasę. Podczas smażenia rozdrabniany ją na niewielkie kawałki, a następnie dodajemy oregano, bazylię oraz obie papryki. Po około 5 minutach smażenia dodajemy podsmażone wcześniej warzywa oraz wino. Gotujemy tak długo, aż wino całkowicie odparuje.
Kiedy wino zniknie z patelni dodajemy cukier, pomidory oraz pulpę i gotujemy jeszcze 3-4 minuty, tym razem na niewielkim ogniu. Na koniec doprawiamy do smaku solą.
Makaron gotujemy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, a następnie łączymy go z sosem mięso pomidorowym, wodą i startą na tarce mozzarellą. (Na tym etapie można dodać też świeżą natkę pietruszki lub świeżą, posiekaną bazylię).
Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego i posypujemy parmezanem.
Naczynie wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i zapiekamy 25 min-30 min.
Smacznego :)
Opublikowano: 18 lipca 2017