
Bigos, w wersji jaką Wam dziś prezentuję, nauczyła mnie robić moja babcia. Przygotowywała go tylko jeden raz w roku, ale zawsze była to wersja bardzo luksusowa, z dużą ilością różnych rodzajów mięs, suszonymi grzybami i śliwkami. Gotowany przez 4 dni nabierał smaku, z jakim do dziś kojarzą mi się Święta i Nowy Rok.
Babcia też nauczyła mnie, by mięso do bigosu wcześniej upiec i dla pogłębienia smaku dodać do kapusty powstały pod nim bardzo aromatyczny i lekko słodki od cebuli sos.
Z podanych składników wyjdzie spora porcja, ale zamiast zmniejszać proporcje sugeruję Wam zamrożenie nadwyżki, ponieważ bez względu na ilość produktów przygotowanie zajmie Wam tyle samo czasu, a tym sposobem będziecie mogli cieszyć się jego smakiem kiedy tylko najdzie Was na niego ochota :)
Pewnie większość z Was lubi bigos i jeśli podobnie jak ja przygotowujecie go na Święta, może w tym roku skusicie się i skorzystacie z mojego przepisu. Myślę, że Wam posmakuje :)
Składniki:
* 1,5 kg kapusty kiszonej
* 1,5 kg kapusty słodkiej
* 2 duże udka z kurczaka
* 700 g chudych żeberek
* 700 g chudego boczku
* 700 g łopatki wieprzowej
* 400 g pręgi wołowej
* 400 g kiełbasy (np. toruńskiej)
* 2 duże cebule
* 2 łyżki koncentratu pomidorowego
* 2-3 duże kapelusze suszonych podgrzybków
* 3 suszone śliwki
* 2 liście laurowe
* 3 kulki ziela angielskiego
* 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
* 2 łyżki oleju
* sól i pieprz do smaku
Dzień 1
Kapustę kiszoną przepłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą, siekamy i łączymy w dużym garnku z posiekaną kapustą słodką. Wlewamy 4 szklanki wody, dodajemy pokruszone na drobne kawałki grzyby, liście laurowe oraz ziele angielskie i gotujemy pod przykryciem przez półtorej godziny. Po tym czasie kapustę zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystygnięcia.
Dzień 2
Całe mięso (oprócz kiełbasy) kroimy na mniejsze kawałki, oprószamy solą, pieprzem i papryką, a następnie łączymy je z posiekaną w kostkę cebulą, polewamy olejem i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane przekładamy do dużego naczynia żaroodpornego i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy na najniższej półce piekarnika oraz (koniecznie!) pod przykryciem przez około 1,5 godziny. Upieczone mięso wyjmujemy z naczynia, a do kapusty wlewamy szklankę sosu który powstał w trakcie pieczenia i dodajemy śliwki. Kapustę ponownie gotujemy pod przykryciem przez około 1,5 godziny.
W czasie kiedy gotuje się kapusta kiełbasę kroimy w półplasterki, a przestudzone mięso w kostkę. Po upływie 1,5 godziny do kapusty dodajemy całe pokrojone mięso i gotujemy ją już bez przykrycia przez kolejną godzinę (od czasu do czasu mieszając). Jeśli dolana pierwszego dnia woda odparuje, dodajemy do kapusty kolejną szklankę sosu spod mięsa (u mnie powstało właśnie około 500 ml sosu, ale to zależy w znacznej mierze od ilości tłuszczu oraz wody w mięsie). Łącznie po 2,5 godzinach garnek zdejmujemy z ognia, bigos doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i odstawiamy do wystygnięcia.
Dzień 3
Bigos ponownie gotujemy na niewielkim ogniu przez około godzinę, dość często mieszając, a następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, dokładnie mieszamy i podgrzewamy jeszcze ok. 30 minut. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
Dzień 4
Bigos gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając.
Po zdjęciu z ognia bigos jest gotowy :)
Smacznego!
Opublikowano: 25 listopada 2015
Proces gotowania jest zawsze od momentu jak woda zawrze.
GOŚĆ - To zależy od własnych preferencji. Oczywiście bigos jest lepszy, jeśli jest w nim więcej mięsa, ale na podwójną porcję kapusty można też dać 1,5 porcji mięsa.